Українці не клюнули на дешеву іпотеку

18.10.2012
Опубліковано в рубриці КРЕДИТИ НА ЖИТЛО, ОГЛЯДИ

дешева іпотека

загальмувала, так і не встигнувши набрати обертів. Влада змушена визнати – освоїти 1 млрд. грн., передбачений в бюджеті цього року на нову програму, в повному обсязі не вдасться. Як з користю для будівельної галузі витратити кошти, що залишилися, чиновникам радили учасники круглого столу.

Невтішні результати

На сьогоднішній день владі вдалося видати дешевої іпотеки лише на 100 млн. грн. із запланованого на цей рік 1 млрд. грн. За даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, житлові кредити під 16% річних, 13% з яких компенсує держава, отримали всього 450 осіб.

Серед забудовників найбільш активну участь брав у програмі Київміськбуд. Холдинг надав під дешеву іпотеку 182 квартири, 90 з яких продані.

“Укладено договори з банками, ми отримали кошти близько 45 млн. грн. Ще місяць-півтора, і все житло буде реалізовано, ми готові передати ще будь-яку кількість квартир. Хоча 182 квартири – це 5-7% від нашого загального обсягу, і це не є для нас основним, але нам цікаво і вигідно брати участь у програмі”, – розповів віце-президент Київміськбуду Аркадій Бондарев.

Дешеву іпотеку зараз можна отримати тільки в державних Ощадбанку та Укргазбанку, комерційні ж фінансові установи поки не поспішають підключатися до реалізації програми.

“Жоден з комерційних банків не йде в цю програму, тому що є обмеження по кредитній ставці в 16% річних. Жоден банк зараз не має такого ресурсу. Це дешево, банк не заробляє, можливо, навіть працює у збиток”, – пояснює виконавчий директор Української національної іпотечної асоціації Павло Матіяш.

Чиновники змушені визнати – кошти, передбачені в бюджеті під дешеву іпотеку в цьому році, швидше за все, не будуть реалізовані в повному обсязі.

“Покаже кінець року, але 1 млрд. грн. Справді велика сума. Я так думаю, що ми можемо її не досягти”, – сказав заступник директора профільного департаменту Мінрегіонбуду Володимир Височин.

За словами чиновника, бюджетні кошти що залишилися можуть бути перерозподілені між іншими житловими держпрограмами, і такі пропозиції Міністерство вже підготувало.

Крім програми здешевлення іпотеки, зараз працюють програми доступного житла і молодіжного пільгового кредитування, нагадав голова правління Держфонду сприяння молодіжному житловому будівництву Леонід Рисухін.

“Найбільш затребувана програма молодіжного кредитування, у нас зареєстровано 16 тис. сімей, які хочуть брати в ній участь. Програма закінчується в 2012р., Ми подали пропозицію продовжити її дію на 5 років”, – повідомив Леонід Рисухін.

Окремий випадок

Однією з причин непопулярності дешевої іпотеки є погано відпрацьований, складний і заплутаний механізм участі в програмі. Під час підготовки до круглого столу в редакцію звернувся житель Сімферополя Артур Гурджі, який, відповідаючи всім вимогам президентської програми, отримав відмову у видачі кредиту. На запрошення редакції, Артур з родиною спеціально приїхали з Сімферополя до Києва, щоб взяти участь у заході та розповісти, наскільки насправді складно стати учасником державної програми.

“Ми з дружиною, як тільки почули про цю програму, відразу ж вирішили скористатися можливістю отримати житло. Зібрали 25% вартості квартири, необхідні для першого внеску і звернулися в Ощадбанк. У нас дохід сім’ї 8,8 тис. грн. При платежі по кредиту 1,5 тис. грн. У банку сказали, які документи зібрати, ми швидко зібрали і подали їх на початку серпня. Після цього у нас почалися проблеми. Кожен день нам дзвонили з банку, і просили, щоб ми доносили нові документи. Один документ , другий документ… І так кожен день. І, врешті-решт, на початку вересня нам відмовили в видачі кредиту без пояснення причин”, – розповів Артур Гурджі.

Ситуацію прокоментував Володимир Височин. “Дійсно, у нас з банками є деякі моменти. Повного взаєморозуміння у нас немає, так як банки користуються своїми внутрішніми правилами. Ми все робимо для того, щоб спростити цю ситуацію, то, що залежить від Міністерства. Від того, наскільки банк готовий піти назустріч людям, і залежить, наскільки буде реалізовуватися ця програма”, – сказав чиновник.

Редакція звернулася до Мінрегіонбуду та Держфонду молодіжного будівництва з проханням допомогти молодій сім’ї розібратися в ситуації, що склалася.

Куди подіти мільярд

На думку директора будівельної компанії “Акрополь Груп” Дмитра Войцеха, частина коштів, передбачених у бюджеті на здешевлення іпотеки, доцільно спрямувати на надання забудовникам земельних ділянок з комунікаціями. У теж час, навіть якщо влада зможе видати дешеву іпотеку на 1 млрд. грн., це, на думку експерта, приведе до підвищення цін на житло.

“Коли збільшиться попит, підніметься вартість. Якби був освоєний 1 млрд., то ціни були б уже, напевно, як в 2008 р, по $ 1,5 тис. за кв.м”, – сказав Дмитро Войцех.

“Держава повинна допомагати забудовникам в плані розвитку інфраструктури. Будівельних майданчиків мало, і вони дорогі. Потрібно підводити нові мережі, облаштовувати інфраструктуру. Тоді у нас вартість житла буде відповідати можливостям споживача”, – додав директор будівельної компанії “Атлант” Євген Мицик.

У свою чергу, президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе вважає, що пряме кредитування було б більш ефективним механізмом, ніж компенсація відсоткової ставки.

“Сьогодні немає довіри до держави, що ці відсотки будуть погашатися в наступні роки. Це дуже важливий фактор, який зупиняє людей. Ефективніше було б цільове кредитування ДІУ або Ощадбанку під 5-6%”, – відзначив Парцхаладзе.

“Перше питання – це питання довіри. Щодо пільгового кредитування від держави люди подумають багато разів, щоб зважитися на це. Уряди змінюються, а хто це буде компенсувати через кілька років, абсолютно незрозуміло”, – погоджується представник компанії “Енергополь-Україна” Наталія Проніна.

“Програма дійсно має одну заковику. Це 13%, які потрібно компенсувати і закладати щороку в бюджет. В нашому комплексі виставлено 90 квартир, зданих в експлуатацію, під 3%. Поки жодна квартира не прокредитована. Бо люди бояться, що не буде прийнятий на наступний рік бюджет з урахуванням компенсації учасникам програми цих 13%. При цьому Укргазбанк кредитує наші квартири під 12-15%, люди йдуть і беруть. За минулий місяць 70% квартир куплено в кредит”, – говорить власник компанії “Омокс” Олексій Кулагін.

Попит на президентську іпотеку буде вищий, якщо під програму будуть пропонуватися не тільки багатоквартирні будинки, але і “малоповерхівки”, вважає представник компанії ТОВ “Інвест-Хаус” Тетяна Ізотова.

“Потрібно звернути увагу на котеджне будівництво, яке дешевше і швидше. Попит буде”, – сказала Тетяна Ізотова.

Так чи інакше, а державні житлові програми повинні бути спрямовані, насамперед, на тих, кому рівень доходів не дозволяє купити або орендувати квартиру, вважає віце-президент Ліги експертів України Світлана Бовсуновська.

“За 1 млрд. держава могла б купити 5 тис. квартир соціального житла. Це дало б можливість вирішити житлове питання малозабезпечених людей”, – зазначила експерт.

 

Схожі публікації:

Залишити коментар

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на KREDYT.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами