У найближчі кілька місяців ми очікуємо стабільності національної валюти

01.01.2013
Опубліковано в рубриці БАНКИ, ОГЛЯДИ

стабільність національної валютиПісля першого кварталу 2013 року банкіри прогнозують плавне зниження депозитних ставок, а з ними – і активізацію кредитування.

“Звичайно, що буде залежати від фінансово-кредитної політики уряду і дій НБУ. Однак таких факторів, як ризик політичної нестабільності або передбачуване різке знецінення гривні, вже не буде”, – говорить про перспективи банківського ринку на наступний рік Денис Мальцев, голова правління VAB банку.

В інтерв’ю він розповів про те, чому українці все ще обережні, коли несуть гроші в банк, про нові тенденції інтернет-банкінгу, карткового ринку, а також дав прогноз розвитку системи в наступному році.

- Як банківський сектор виходить з кризи? Як ви можете оцінити темпи зростання за минулий рік? Як на цьому тлі зростає VAB банк?

- Банківська система ще до кінця не вийшла з кризи. Але при цьому в деяких банках проблемний портфель зменшується. Ми ж все-таки більше налаштовані на позитив і на зростання, оскільки розуміємо, що тільки за рахунок нових клієнтів, нових активів можемо отримувати нову прибуток. З початку року активи в системі збільшилися на 6%, або на 63 млрд грн. Ми не відставали від системи і росли приблизно в 2,5 рази швидше за рахунок того, що пропонували для ринку цікаві продукти, цікаві, нові, актуальні технологічні рішення. Наші активи за 9 місяців збільшилися в цілому до 12,8 млрд грн., Або приблизно на 40%. Крім того, ми сформували досить великі резерви і вперше за підсумками 9 місяців вийшли на операційний прибуток, що досить позитивно. Плюс у другому кварталі ми збільшили капітал на 500 млн грн., Що також сприяло зростанню довіри з боку клієнтів. Наші клієнти відчувають те, що наші акціонери нас підтримують і постійно дають нам поштовх для подальшого зростання.

- Як іде залучення депозитів? Як ви зараз оцінюєте рівень довіри населення до банків?

- Звичайні громадяни як і раніше залишаються дуже обережними. Вони побоюються нововведень і невідомості. І виважено підходять до вибору банку, в якому розміщують свої кошти. Напередодні виборів ми відзначили для себе збільшення частки до 50% іноземної валюти у всьому обсязі залучень. Ця пропорція може зберегтися до нового року, а потім ми очікуємо плавне відновлення пропорції до 60:40 національної та іноземної валюти відповідно. Ми постійно нарощуємо капітал, додатково формуємо резерви. І це дає додаткову захищеність для наших клієнтів. Наш депозитний портфель виріс за підсумками року більш ніж на 43%, або на 1,8 млрд грн. При цьому корпоративний бізнес дав приріст більш ніж 540 млн грн. (Система показала відтік 1,9 млрд грн.), Що на 50% швидше системи.

- Як довго можуть протриматися високі ставки за депозитами?

- Думаю, ставки почнуть знижуватися вже в січні 2013 року. В першу чергу тому, що сьогоднішній рівень ставок не дозволяє активно кредитувати реальний сектор економіки під 27-30% річних. А економіка потребує кредитуванні. За великим рахунком банки сьогодні накопичують гроші для того, щоб почати активно кредитувати з січня. Звичайно, кредитування не відновиться за помахом чарівної палички. Для цього потрібні різні передумови – і прийняття бюджету, і продовження програми співпраці з МВФ, політика Нацбанку. Банкірам сьогодні важливо утримати клієнта. Крім того, важливим є завдання щодо детінізації економіки, по виведенню грошей з-під матраців та подушок.

- Що зараз відбувається з кредитуванням реального сектору економіки? Які перспективи на початок 2013 року?

- Тут ситуація суперечлива. По-перше, це високі ставки. Друге – в цьому році закінчуються терміни реструктуризації багатьох кредитів, виданих до кризи 2008 року.

Строки такої реструктуризації, як правило, були 3-4 роки. Багатьом цього терміну не вистачило. Я прогнозую, що з початку наступного року почнеться друга хвиля реструктуризації. Це глобально. Якщо ж брати ту нішу, в якій ми працюємо, ми бачимо інтерес для кредитування в аграрному секторі. І це не тільки вирощування, але і торгівля, тваринництво, лізинг сільгосптехніки. Зрівнятися з аграрним сектором по прибутковості може хіба що кеш-кредитування. Однак воно більш ризикове. Саме тому ми поки відмовилися від видачі такого роду позик.

- За рахунок чого так добре кредитується агросектор? Адже часто селяни – не кращі позичальники.

- За рахунок того, що агросектор динамічно обертається, має великий потенціал, який до кінця не використовується. Ми не говоримо про промисловість, яка потребує серйозних капіталовкладень і на тривалі терміни. Ми говоримо про сегмент, який швидко “обертається” і який досить ліквідний і має завжди свого споживача. Ми не працюємо з дрібними компаніями, ми працюємо більше з середнім сегментом, який за роки розвитку вже сформувався і він розуміє, де треба, яка кількість добрив внести, коли зібрати і де зберігати. Тобто не несе зайвих витрат в зимовий час.

- Кого переважно кредитує VAB банк?

- Кредитний портфель, як і портфель депозитів, збільшується переважно завдяки новим клієнтам. Фізосіб ми кредитуємо в основному в рамках послуги овердрафт для зарплатних проектів. Для цих продуктів у нас знижена процентна ставка та швидке прийняття рішень. Що стосується юридичних осіб, то тут ми віддаємо перевагу аграрним напрямом. Бізнес наших акціонерів щільно пов’язаний саме з цим напрямком. Відповідно у нас є експерти, які зможуть правильно оцінити і підібрати необхідні продукти.

- Які технології будуть популярні в банках найближчим часом? Чи впровадять їх у VAB банку?

- Зараз намітилася тенденція відведення платежів в онлайн. Інтернет-банкінг стає все доступнішим для кожного клієнта і тому – популярнішими. Ми ж стимулюємо активну частину вкладників переходити в Мережу за рахунок підвищених відсотків за існуючим або новим вкладом. Адже банку це теж вигідно: ми витратимо менше людських ресурсів. Відповідно можемо собі дозволити більш високу прибутковість. Крім того, ми впровадили в онлайн-банкінгу систему підказок, яка дозволяє з максимальним комфортом вибрати необхідний на даний момент людині продукт.

- Як буде розвиватися ринок платіжних карт?

- Це буде досить динамічний рік. Національний банк і уряд оголосили чіткий курс на детінізацію економіки. А це значить, що в тому чи іншому вигляді гроші потраплятимуть в банківську систему. І спочатку – на карткові рахунки, з яких можна швидко зняти готівку. Вже введена максимальна сума готівкових розрахунків – 200 тис. грн. З часом вона буде знижуватися як мінімум в 2-3 рази. До речі, в західних країнах такий ліміт встановлений на рівні $ 4-5 тис. І цих грошей у країнах з набагато більшим ВВП на душу населення, ніж в Україні, цілком достатньо. Щоб стимулювати громадян користуватися картами, ми й далі будемо ініціювати проведення різних акцій і заходів, в ході яких за використання карти в магазинах будемо дарувати цінні подарунки. Крім того, тенденцією на цьому ринку буде подальше повсюдне впровадження ПОС-терміналів навіть у найменших торговельних точках за прикладом західних країн. Ми прогнозуємо зростання безготівкових розрахунків як мінімум до 50% з нинішніх 10,5%.

- Чого чекати банківській системі в 2013 році?

- Багато залежатиме від кадрових змін, які відбудуться за підсумками виборів до парламенту, від бюджету, від політики МВФ. При цьому я б навіть не ставив на чільне місце курс гривні – адже це закономірний наслідок тієї чи іншої політики. У найближчі кілька місяців ми очікуємо стабільності національної валюти. Дуже хотілося б, щоб 2013 пройшов так само спокійно, як і 2012-й. Адже це був, по суті, найбільш сприятливий рік з точки зору вкладника. У системі не було криз, потрясінь, великі банки не покидали ринок. Єдина тенденція, яка намітилася і триватиме надалі, – це продаж українських “дочок” іноземних банків. Багато іноземних банків все ще не можуть визначитися зі стратегією свого розвитку в Україні. Навіть у Росії по багатьом факторам банківська система більш прогнозована, ніж українська. Але, з іншого боку, банки з вітчизняним капіталом звичні до наших реалій, більш мобільні, вони можуть оперативно приймати рішення. Тому будь-які складнощі переживають легше “іноземців”.

Банкір упевнений, що обсяги заощаджень у валюті будуть знижуватися, а в гривні – збільшуватися.

Читайте на cайті:

Залишити коментар

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на KREDYT.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами