Приватним банкрутам заборонять користуватися кредитами

11.04.2012
Опубліковано в рубриці ІНШЕ, ПРОГНОЗИ

Парламентарії намагаються вивести з підпілля процедуру банкрутства фізосіб. Вона вже кілька років обкатується юристами для своїх клієнтів-позичальників, які не мають можливості і далі обслуговувати свої кредити. Нещодавно в парламенті зареєстрований законопроект, який обумовлює можливість визнати фінансово неспроможну фізичну особу.

Легалізація цієї процедури та впровадження чітких правил для її проведення допоможуть однаково ефективно захистити як права кредиторів, так і інтереси позичальників.

На сьогоднішній день законодавство не передбачає можливості визнати банкрутом фізособу, що потрапила в скрутне фінансове становище. Проте з грудня 2009 р. деякі юридичні компанії почали масово пропонувати подібну послугу, щоб позбавити своїх клієнтів від непосильних кредитів.

Тоді на всю країну прогриміла справа Тетяни Осипової, яка взяла у банку 70 тис. $, після продажу квартири повернула лише 20 тис. $ і закрила всі зобов’язання перед кредитором. Вона стала першим фізособою, успішно пройшла процедуру банкрутства. Винайдена юристами схема полягає в тому, що обивателя банкрутять як приватного підприємця. Для цього він попередньо реєструється як СПД і накопичує як підприємець борг у розмірі 300 мінімальних зарплат.

Далі на вимогу одного з кредиторів відкривається процедура банкрутства, і в ліквідаційний баланс боржника включається також закладене під кредит майно. Чи варто говорити, що все це дійство може бути організовано лише за особливого розташування до справи суддів та арбітражних керуючих. До того ж такий спосіб позбутися від боргів може розтягнутися на роки (банки, як правило, оскаржать по банкруту рішення судів). А сам позичальник ризикує в результаті заплатити чималий штраф за фіктивне банкрутство (до 34 тис. грн.) І фіктивне підприємництво (до 85 тис. грн.).

Зареєстрований в парламенті депутатський законопроект (№ 10163) пропонує легалізувати процедуру банкрутства для громадян. Згідно із запропонованими в документі нормам у разі непогашення фізособою боргів на суму понад 150 мінімальних зарплат (понад 150 тис. грн.) Протягом шести місяців справу про банкрутство за поданням кредиторів збуджує суд загальної юрисдикції (зараз такі справи пропихають через госпсуди). Про свою фінансову неспроможність може заявити і сам громадянин, подавши відповідне клопотання до суду.

Згідно із законопроектом протягом п’яти років після визнання банкрутом громадянин буде позбавлений права реєструватися підприємцем, бути поручителем, брати кредит, передавати майно в заставу, а також ставати керівником юрособи. Втім, куди більшою проблемою для потенційних банкрутів може стати те, що в законі не прописана норма про мінімальну житлоплощу, яка повинна зберегтися за фізособою після розпродажу його майна для погашення боргів.

У порівнянні з сьогоднішньою ситуацією істотно пом’якшуються умови при яких кредитор отримує можливість вимагати дострокового погашення кредиту. За чинними зараз правилами, обумовленими в законі про захист прав споживачів, кредитор має право вимагати дострокового погашення позики, якщо сума боргу більш ніж на 10% перевищує тіло кредиту. Новий закон пропонує підвищити цю планку до 50%.

У той же час кредитору надається право достроково розірвати договір з позичальником у разі його відмови страхувати передане в заставу майно або власне життя. Хоча в таких випадках кредитори просто не видають позики. У той же час закон зобов’язує позичальника укласти договір страхування з тією СК, з якою вкаже кредитор, що фактично узаконить заборонену сьогодні законодавством “акредитацію”.

Читайте на cайті:

Залишити коментар

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на KREDYT.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами