Легким рухом руки справи кредитні перетворюються на кримінальні

04.04.2012
Опубліковано в рубриці ІНШЕ, ОГЛЯДИ

Позичальники збунтувалися проти кредиторів. Вони почали оскаржувати залучення держбанками до кредитних судових спорів (щодо стягнення заставного майна) працівників прокуратури.

Як стало відомо, в минулу середу було подано заяву до Сніжанського міського суду Донецької області про скасування судового рішення про стягнення за позовом прокурора на користь Ощадбанку квартири пані Антипенко. Юристи запевняють, що це тільки початок і в найближчі місяці позичальники стануть активно оскаржувати “судове співробітництво” держбанків і правоохоронних органів.

Партнерство між прокуратурою і Ощадбанком з Укрексімбанком налагодилося ще на початку кризи. Як тільки стала стрімко зростати кількість неповернень по кредитах населення і юридичних осіб, в держбанках усвідомили, що не справляються із валом судових позовів щодо стягнення боргів і згадали про свої державні привілеї.

Відповідно до Закону “Про прокуратуру” інтереси держави (або структур, 100% акцій яких належать державі) в судах можуть захищати працівники органів прокуратури. “Під інтересами держави мається на увазі наявність порушень або загрози порушення економічних, політичних та інших держінтересів”, – пояснив старший юрист юрфірми «Саєнко Харенко» Антон Жданов.

Спочатку до допомоги правоохоронців вдавалися нечасто. Проте вже до кінця 2010 р. фінансисти зметикували, що робота за позовами, що подаються прокурорами, значно результативніша, ніж за судовими спорами, що затіваються їх власними юридичними підрозділами. І ґрунтовно завалили силовиків справами про стягнення кредитної заборгованості. «Суддям психологічно важко відмовляти прокуратурі. Та й багато боржників в таких випадках відмовлялися від своїх законних прав, необгрунтовано побоюючись кримінальної відповідальності у випадку неповернення кредиту держбанкам.

Було тут і суто фінансове підґрунтя: згідно з чинним законодавством за позовами прокурорів не сплачується судовий збір, який нерідко буває досить істотним. В результаті до середини 2011 р. в Єдиному державному реєстрі судових рішень налічувалося близько 4,5 тис. рішень по кредитних правовідносинах за участю прокурорів. Їх кількість почала скорочуватися лише в другій половині минулого року», – розповів старший партнер адвокатської компанії «Кравець, Новак і Партнери» Ростислав Кравець.

Єдина причина невеликого скорочення числа позовів прокурорів по боргах держбанків – це поява в червні 2011 р. роз’яснення Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ. У ньому говорилося, що неповернення по кредитах держбанків – це не загроза державним інтересам, а тому Ощадбанк і Укрексімбанк більше не мають права залучати до судових спорів органи прокуратури. У багатьох регіонах країни після цього документу суди перестали приймати «кредитні позови» від правоохоронців і почали закривати старі справи.

Але далеко не завжди і не всі суди місцевого значення. Багато продовжували слухання у справах про стягнення за кредитними боргами майна, позбавляючи фізичних та юридичних осіб квартир, машин та майнових комплексів. Оскарження таких дій в Донецькій області може стати одним з перших протестів проти порушення прокурорами рішення Вищого спеціалізованого суду.

Банкіри впевнені, що це тільки початок, і гарантують у найближчі місяці хвилю оскаржень прокурорських дій. Передбачається, що в більшості випадків вони будуть базуватися на горезвісному роз’ясненні Вищого спеціалізованого суду, проте не виключаються й інші варіанти.

«Доцільно будувати правову позицію на те, що спірні правовідносини між сторонами регулюються в першу чергу нормами чинного цивільного законодавства та кредитним договором. Так що немає приводу говорити про порушення інтересів держави і, отже, немає підстав для представництва прокурором інтересів держави в конкретному процесі”, – сказав адвокат, керівник Харківського офісу юрфірми «Ільяшев і Партнери» Олексій Христофоров. До кінця 2012 р. юристи планують звести до мінімуму кількість кредитних розглядів держбанків за участю працівників прокуратури.

Читайте на cайті:

Залишити коментар

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на KREDYT.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами