КРЕДИТИ ДЛЯ БІЗНЕСУ ЗАКІНЧИЛИСЯ

16.11.2011
Опубліковано в рубриці КРЕДИТИ ДЛЯ БІЗНЕСУ

Найбільш гострою темою останнього часу в банківській сфері є криза ліквідності, спровокована, з одного боку, діями Національного банку, з іншого – відтоком депозитів, в першу чергу – в національній валюті. Результатом нестачі коштів стало значне зростання короткострокових ставок на міжбанківському ринку, що доходять до 30% і вище. Для повернення ресурсів банки почали піднімати ставки по внесках, як для фізичних, так і для юридичних осіб, причому останнім у деяких випадках пропонується до 20-30% річних при терміні вкладу від 2 тижнів до місяця.

Це призводить до парадоксальних ситуацій, коли клієнт, який отримав влітку кредит під 15-16% річних, і має гроші для погашення, не поспішає їх платити, а розміщує в тому ж банку на короткострокових вкладах, отримуючи дохід, що перевищує відсотки по кредиту.

Негативних наслідків від того, що відбувається у банківській системі відразу два. По-перше, можливе призупинення клієнтських платежів (окремі випадки вже були зафіксовані у жовтні). По-друге, зупинка кредитування. Все більше банків припиняють видавати , залишаючи з кредитних продуктів лише найбільш дохідні програми споживчого кредитування. При цьому банки не відмовляють клієнтові безпосередньо, а штучно затягують розгляд кредитних заявок, в надії виграти час до моменту зниження вартості ресурсів.

Через це вектор ініціативи в корпоративному кредитуванні знову змінився: позичальники більше не чекають пропозицій від банків, а самі звертаються за фінансуванням. Тому ті установи, які ще кредитують, посилюють і без того суворі вимоги до позичальників, і це забезпечує їм відбір справді надійних клієнтів.

Уповільнення і припинення корпоративного кредитування є вкрай тривожним сигналом, адже банківська система України як і раніше працює зі збитками, а основною статтею доходу банків традиційно є процентні доходи.

При цьому частка кредитів для бізнесу у загальному обсязі кредитів, виданих українськими банками, за станом на 01.10.2011г. склала 74,4%. Ця найвищий показник з весни 2006р.: 1 квітня 2006р. частка кредитів юридичних осіб становила 75,4% і постійно знижувалася, досягнувши «дна» на рівні 63,6% 1 липня 2008р. Після фактичної зупинки споживчого кредитування восени 2008р. частка кредитів юридичних осіб в банківській системі знову почала зростати.

Перспективи відновлення корпоративного кредитування на даний момент вельми туманні. Однозначно можна сказати, що до кінця поточного року ситуація не зміниться: банки будуть націлені на збільшення ресурсної бази, залишивши активні операції до кращих часів. Крім того, наприкінці року кредитування традиційно сповільнюється разом з уповільненням загальної ділової активності. Тому суттєвих змін можна чекати лише з середини першого кварталу майбутнього року, за умови, що ліквідність банків підвищиться до необхідного рівня, а макроекономічна ситуація не погіршиться. В іншому випадку бізнес очікує чергова «кредитна пауза».

Читайте на cайті:

Залишити коментар

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на KREDYT.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами