Доступна іпотека: як це буде? Частина 2

26.03.2012
Опубліковано в рубриці КРЕДИТИ НА ЖИТЛО, ОГЛЯДИ

Будівельники в передчутті, банкіри незадоволені

Українські будівельні компанії пропозицію Президента про впровадження державної іпотеки підтримують. Як вважає глава ради директорів Конфедерації будівельників Льва Парцхаладзе, створення ефективних механізмів кредитної підтримки населення зробить житло більш доступним. На думку Парцхаладзе, в Україні потрібно запустити програму пільгового житлового кредитування, що передбачає часткову компенсацію державою процентних ставок по іпотеці. Експерт додав, що 1 грн., вкладена в компенсацію відсоткової ставки за житловими кредитами, принесе додатково 20 грн. в економіку країни.

У свою чергу, банкіри вважають, що реалізація іпотечної програми, запропонованої Януковичем, вигідна забудовникам, але ніяк не комерційним фінансовим установам.

“У такій іпотеці зацікавлені великі будівельні компанії, яким потрібно продати квартири в зведених раніше будинках, зберігаючи при цьому високі ціни на житло… Що стосується комерційних банків, то для них у цій програмі великі ризики. Учасник програми взяв іпотеку, платить 3%, ще 5% – держава, а реальна ставка за житловими кредитами сьогодні мінімум 18%. Це виходить на шкоду банку”, – заявив президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

При цьому, зазначає експерт, для банківського сектора немає гарантій, що держава буде системно компенсувати відсотки протягом усього терміну іпотеки – 10-15 років. “Добре, цього року Уряд буде виконувати свої обіцянки в частині компенсації, а що буде далі?.. Такі акції робляться перед виборами, а після виборів думка змінюється”, – говорить Олександр Сугоняко.

Крім того, на думку експерта, при сьогоднішньому рівні доходів населення, обсяги житлового кредитування в Україні не збільшаться, навіть якщо ставка по іпотеці буде 3%. “У нашій країні загальний дохід населення на рік становить близько 1 трлн. грн., кредит можна оформити на суму, що не перевищує 20% доходу. Це 200 млрд. грн., на таку суму банки і видають щорічно кредити. Для збільшення обсягу немає економічних умов “, – додає банкір.

Держава такою іпотечною програмою фактично штучно запускає ринок нерухомості, зберігаючи існуючі в цій сфері проблеми, такі як завищені ціни на квартири і низький попит, резюмує Олександр Сугоняко.

Схожі публікації:

Залишити коментар

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на KREDYT.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами