Доступна іпотека: як це буде? Частина 1

23.03.2012
Опубліковано в рубриці КРЕДИТИ НА ЖИТЛО, ОГЛЯДИ

Заява Президента Віктора Януковича про те, що вже з травня цього року в Україні запрацює програма державної пільгової іпотеки, схоже, стало несподіванкою не тільки для учасників ринку нерухомості, але і для самих можновладців. Чи запрацює найближчим часом , і як таке нововведення відіб’ється на ринку нерухомості?

Спантеличена влада

На сьогодні готової програми державної пільгової іпотеки, про яку 7 березня заявив Президент, у Нацбанку та Уряду немає – чиновники лише розробляють механізми реалізації президентської ініціативи.

В прес-службі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, на даний момент визначаються джерела фінансування програми іпотеки, запропонованої Президентом, відпрацьовується оптимальний механізм видачі таких кредитів. “Мінрегіон, Мінфін і Нацбанк спільно займаються цими питаннями”, – повідомили в Мінрегіоні. У новій програмі буде використаний досвід вже існуючих бюджетних програм пільгового кредитування, додали в прес-службі Міністерства.

Про те, як конкретно виглядатиме механізм президентської іпотеки, представники влади поки говорять тільки фрагментарно. Так, за заявою самого ініціатора нововведення Віктора Януковича, кредити на житло будуть видаватися в рамках державної програми “Доступне житло” під 2-3% річних строком на 10-15 років.

Як уточнила перший заступник голови Адміністрації Президента Ірина Акімова, пільгову іпотеку зможуть отримати соціально незахищені верстви населення, в тому числі, молодь. За її словами, цього року на реалізацію програми може бути направлено не більше 1 млрд. грн.

За словами першого заступника голови комітету Верховної Ради з питань бюджету Владислава Лук’янова, найбільш ефективний варіант реалізації цієї програми – це рефінансування Нацбанком за ставкою 7,75% (облікова ставка НБУ) державних структур, які будуть видавати кредити, зокрема, Державної іпотечної установи та Державного фонду сприяння молодіжного житлового будівництва. При цьому держава буде компенсувати 5% кредитної ставки за рахунок бюджету, а 2,75% буде погашати позичальник.

Схожа державна програма часткової компенсації відсоткової ставки за кредитами комерційних банків вже реалізується в Україні, розповів голова правління Держфонду сприяння молодіжному житловому будівництву Леонід Рисухін. Учасники програми укладають кредитний договір з банком, виплачують тіло кредиту і відсотки, а держава щомісяця компенсує частину ставки по іпотеці. Цього року таку підтримку за рахунок бюджету отримають 9,5 тис. сімей на суму 111 млн. грн.

“Фонд готовий брати участь у новій іпотечній програмі, зараз ми працюємо з Минрегіоном, Нацбанком та іншими відомствами над цим питанням. Якщо буде поставлено завдання залучити до участі в програмі ще, наприклад, 10 тис. сімей, то, відповідно, потрібно буде збільшити фінансування приблизно на 100 млн. грн. “, – говорить Леонід Рисухін.

Серед структур, які можуть бути задіяні в реалізації програми, також називають недавно створене Агентство з рефінансування житлових кредитів, сформований державними банками. Чи будуть брати участь в програмі комерційні банки, і в якій якості, поки не зрозуміло. Не відомі на сьогодні і критерії відбору для компаній-забудовників та об’єктів, в які будуть інвестуватися кредитні кошти.

далі буде…

Схожі публікації:

Залишити коментар

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на KREDYT.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами