Банки агітують змінювати валюту кредиту: чи варто?

04.11.2011
Опубліковано в рубриці КРЕДИТИ НА ЖИТЛО

валютні кредити

В кінці серпня банки знову почали розсилати позичальникам “листи щастя” з пропозиціями змінити валюту кредиту на гривню. Умови конвертації пропонують набагато вигідніші, ніж у 2009 – 2010-х роках. Що з цим робити?

У серині-вересні «Укрсоцбанк», «Райффайзен Банк Аваль», «УкрСиббанк», OTP Bank і Ерсте Банк знову почали пропонувати своїм позичальникам конвертувати в гривню.  Така кампанія – не новина для позичальників: перша хвиля масового переведення валютних кредитів у гривню відбулася ще в розпал кризи – в 2009 році.

Але на цей раз пропонуються набагато вигідніші умови конвертації кредитів.  У пам’ятному 2009-му основний упор робився на «пільговий» курс: при ринковому курсі 8-8,5 грн. / дол., Банки переводили кредит по 7,9-8,2 грн. / дол.  Але при цьому ставка підвищувалася мінімум на 5 процентних пунктів і могла досягати 17-20% річних у гривні.

Зараз валютний кредит переводять у гривню за поточним комерційним курсом.  Зате банкіри йдуть на значні поступки в частині величини кредитної ставки.  У середньому, вона виростає всього на 2-3 процентних пункти проти валютної.  Це мінімум на 1-2 процентних пункти нижче, ніж ставки по знову видаваних гривневих кредитах.  При цьому, в ряді випадків банки навіть готові на перші рік-два зберегти ставку, діючу для конвертованого валютного кредиту.

Найчастіше нова гривнева позика оформляється із плаваючою ставкою.  Тобто, відсоток по кредиту надалі буде змінюватися у відповідності з певними ринковими орієнтирами, як правило, слідом за траєкторією депозитних ставок.  Адже майже всі банки, що працюють з плаваючою ставкою, прив’язують її або до відсотків за вкладами усередині банку, або використовують індекс ставок по депозитах фізосіб, який публікує НБУ.  При цьому, багато фінустанов значно знизили комісію за зміну валюти кредиту – з 1-2% до 0,1%.

Виникає цілком закономірне питання: з чим пов’язаний такий спалах банківського гуманізму?  Перше, що спадає на думку – банкіри готуються до нових валютних коливань.  «Нестабільність світової економіки однозначно позначиться на внутрішній і зовнішній економіці країни і діяльності банківського сектора зокрема.  Тому банку вигідно перекладати іноземні кредити в національну валюту.  Внаслідок чого не буде необхідності збільшувати резерви із збільшенням простроченої заборгованості», – пояснює начальник управління масового ринку UniCredit Bank Любов Сироватський.

Що в такому випадку робити, кожен позичальник вирішить сам, але перехід на гривню буде виправданим у тому разі, якщо ставка підвищиться не більше, ніж на 2-3 процентних пункти, а до повного розрахунку залишається не менше 4-5 років.  Адже, навіть якщо значних потрясінь найближчим часом гривня переживати не буде, в середньостроковій і довгостроковій перспективі їй пророкують поступову девальвацію.  Перед прийняттям остаточного рішення, слід неодмінно уточнити розмір комісії за перехід, а також з’ясувати, чи не доведеться заново оформляти договір застави.  Нотаріальні послуги в такому випадку потягнуть ще на 800-1600 грн.

Але роздумувати довго не варто.  Приміром, «УкрСиббанк», в якому спеціальна програма зміни валюти кредиту діяла все літо, вже її призупинив.

Схожі публікації:

Залишити коментар

При використанні матеріалів цього сайту обовязковим є гіперпосилання на KREDYT.ORG.UA, відкрите для індексації пошуковими системами